O nás

Občianske združenie Preles vzniklo v roku 2008 ako voľné pokračovanie iniciatívy na zveľadenie zámockého parku v meste Ladce. Vytvorila ho skupina kamarátov, ktorých cieľom bolo rozvíjať potenciál mladých ľudí. Medzi prvé aktivity patril outdoorový tábor, ktorý bol určený pre deti z náhradných a bežných rodín ako aj deti z detských domovov.

Tento tábor sa stal skutočným začiatkom Prelesu. Od roku 2008 sa organizuje každoročne.


Postupne ako sa naše združenie profesionalizovalo, tak sme pridávali aj ďalšie aktivity. V roku 2009 sme v Žiline postavili lanový park, ktorý dodnes prevádzkujeme. Začali sme sa tiež venovať zážitkovému vzdelávaniu, najmä školeniam a mládežníckym výmenám v rámci programu Erasmus+.

Na lokálnej úrovni sme začali venovať podpore aktívnych ľudí a scitlivovaniu ľudí k životnému prostrediu okolo nás. Vymysleli sme koncept aktívneho občana (www.aktivnyobcan.sk). V roku 2013 sme v Žiline otvorili Ekocentrum Lesopark, komunitné centrum určené pre organizáciu najrôznejších podujatí ako sú výstavy, susedské bazáre, cestovaľské festivaly, diskusie, vzdelávacie programy a pod. Na jeden rok sme v ekocentre hostili aj lesnú škôlku, ktorú aj naďalej podporujeme.

Od roku 2015 v Žiline organizujeme festival mestoINAK, ktorý má ambície prinášať nové myšlienky pre život v meste 21. storočia a taktiež vytvárať miestne komunity.

Od toho istého roku organizujeme amatérsky prekážkový beh Žilinské blatíčko, ktorý sa za krátku dobu stal veľmi populárnym. V roku 2016 sme za našu prácu dostali ocenenie – 2. miesto Ceny Nadácie Orange v rámci kategórie Komunitný rozvoj.

Veríme, že aj naďalej budeme prinášať nové impulyz do vzdelávania, športu, kultúry a spoločenského života v Žiline.

FINANCOVANIE

Všetky naše aktivity sú financované z grantov, verejných príspevkov, 2% z dane a vlastnej podnikateľskej činnosti. Detailné informácie o našom financovaní nájdete tu.

PARTNERI

Preles je partnerom niekoľkých medzinárodných organizácií v rôznych projektoch zameraných na osobnostný rozvoj, dobrovoľníctvo, outdoorové aktivity a pod. Je to vynikajúca možnosť ako zlepšovať vlastné programy, prinášať inováciu a nové nápady. Medzinárodná spolupráca nám pomáha skvalitňovať všetky činnosti združenia a umožňuje nám učiť sa od organizácií s väčším množstvom skúseností.

ČO CHCEME DOSIAHNUŤ

Aby bol svet lepší. Aby si každý človek uvedomil, že je jedinečný a krásny. Aby sme túto ľudskú jedinečnosť všetci dokázali akceptovať a našli v nej bohatstvo života.

Chceme ukázať ľuďom, že schopný meniť svet k lepšiemu je každý z nás. Tak ako je ľudstvo tvorené každým človekom, tak je zmena vo svete tvorená z veľkého množstva malých zmien. Našim cieľom je ukázať, že človek je zodpovedný za svoj život, za svoje okolie, vzťahy v ňom ako aj za prírodu a jej stav.

Veríme, že mládež je najdôležitejším prvkom, ktorý bude vytvárať svet zajtrajška. Chceme do nej investovať svoje schopnosti a čas na to, aby si túto svoju krásu, moc a zodpovednosť uvedomila.

Neformálnym vzdelávaním chceme prispievať k osobnému rastu seba a ľudí okolo nás. Prácou so skupinami s nedostatkom príležitostí, chceme prispievať k tolerancii a akceptácii týchto ľudí v spoločnosti. Vytváraním vzdelávacích programov, tréningov, festivalov, táborov a iných športových a kutúrnych podujatí chceme skvalitniť život v Žiline.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *