Poskytni azyl. Rozbzuč mestský včelín!

PREČO VČELY?

Celosvetovo, aj na Slovensku, dochádza k prudkému poklesu počtu opeľovačov. Každé tretie sústo má človek vďaka včele. Čo sa stane, ak včely vyhynú? To nechcime zažiť, pomôžme, aby to nezažili ani naše deti.

PREČO VČELY VYMIERAJÚ?

Odpoveď nie je jedna. Ide najmä o chemizáciu poľnohospodárstva, extrémne výkyvy počasia, či jeho nestabilný a netradičný priebeh. Na úbytku včiel má podiel aj nedostatok potravy a jej malá pestrosť, ale aj nedostatočný záujem mladých ľudí o včelárske remeslo.

AKO POMÔŽE VČELÁM NÁŠ PROJEKT?

Poskytneme včelám azyl v meste. Ukazuje sa, že mestské prostredie sa pre včely stáva bezpečnejším útočiskom ako vidiek. V mestách nie sú monokultúrne polia striekané pesticídmi. Balkóny, parky a okrasná výsadba sú zdrojom pestrej a dlhodobej stravy. Bez toho, aby včely obťažovali obyvateľov, opelia rastliny a vyprodukujú „mestský med“, ktorý v kvalite môže konkurovať tým ostatným. Stačí im už teda iba poskytnúť obydlie:  výučbovo – ozdravný mestský včelín.

AKO POMÔŽE ĽUĎOM NÁŠ PROJEKT?

Výchovno – ozdravný včelín v sebe spája štyri funkcie. Poskytuje domov včelám, poskytuje priestor na vznik novej generácie mladých včelárov a šírenie osvety, je miestom vývoja a testovania nových technológií a slúži ako miesto na liečebnú terapiu včelím vzduchom.

VÝUČBOVÁ FUNKCIA VČELÍNA

Po vybudovaní včelína budeme pokračovať v organizovaní vzdelávania a šírenia osvety v oblasti včelárstva. Deti z materských a základných škôl sa oblečú ako naozajstní včelári a nazrú do hmyzieho kráľovstva vďaka presklenému úľu. Tí starší budú môcť navštevovať krúžok včelárstva, kde ich zasvätia do tajomstiev života hmyzu skúsení včelári.

DIGITÁLNY VČELÍN

Ďalším pozitívnym rozmerom budúceho včelína je, že poskytne priestor mladým včelárom, v ktorých sa skĺbila láska k včelám a k vede. Michal Butek  a Peter Valjašek v súčasnosti pracujú na systéme, ktorý bude zbierať rôzne dáta z včelnice a zasielať ich na server. Cieľom ich práce je pomôcť včelárom tým, že budú dostávať informácie napr. o čase znášky, prírastku medových zásob, vonkajšej a vnútornej teplote v úli. Včelára dokonca systém bude vedieť formou sms upozorniť na to, že sa mu včely vyrojili. Vďaka systému teda včelári budú mať prehľad o tom, ako sa včelstvu darí bez toho, aby museli príliš často otvárať úle a zbytočne včely vyrušovať.

OZDRAVNÁ FUNKCIA VČELÍNA

To, že včelie produkty sú liečivé, je overené stáročiami. Látky, ktoré sú obsiahnuté v týchto včelích produktoch sa nachádzajú aj vo vzdušnej mikroklíme úľa a v oveľa vyššej koncentrácii. Vdychovanie liečiv priamo do pľúc je zároveň rýchlejšie a účinnejšie. Apiresterapia je vhodná na liečenie niektorých akútnych zdravotných problémov, na zmiernenie prejavov chronických chorôb a preventívne na posilnenie imunity. Osvedčila sa napríklad pri astme, alergii, bronchytíde, chronických zápaloch, bolestiach hlavy, depresiách. Na Slovensku už existuje zopár ozdravných včelínov a o ich služby je veľký záujem. Pre Žilinu a jej okolie bude prínosom, keďže patrí medzi mestá s vyššou mierou znečistenia ovzdušia, čo sa prejavuje aj napr. vyšším výskytom respiračných ochorení u detí aj dospelých.

AKO TERAPIA PREBIEHA?

Terapia prebieha priamo vo včelíne. Človek do kontaktu so včelami nepríde, tie sú bezpečne izolované v úli. Každý záujemca má vlastnú respiračnú masku na tvár s hadicou, ktorá sa pripevní na úľ.  Tento špeciálny systém – Api Air bol vyvinutý vynálezcom Hansom Muschom z nemeckého Oschenhansenu. Obsahuje tiež peľový filter, takže je terapia vhodná aj pre alergikov a filter zabraňujúci nežiadúcemu vdýchnutiu včely. Pred začiatkom samotnej procedúry sa vykoná skúšobný test znášanlivosti dýchania včelieho vzduchu. Samotná procedúra trvá 30 minút.

AKO NÁS MÔŽETE PODPORIŤ?

Váš príspevok včelám môžete posielať priamo na účet občianskeho združenia Preles:

SK83 1100 0000 0026 2086 5581

Alebo formou darovania 2 % z daní, informácie potrebné k tomuto spôsobu podpory nájdete tu.

  1. Milovník včiel o povedal:

    Super nápad! Držím palce 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *