Zimný zážitkový kurz | Keď napadnú sny

Pozývame Vás na tretí ročník zimného zážitkového kurzu  “Keď napadnú sny”, ktorý sa uskutoční od 4. do 8. februára 2015. A kde? Na lúkach a v lesoch pohoria Čergov na východnom Slovensku. Prihlásiť sa môžete tu.

Téma kurzu

Počas dňa naše myšlienky často mieria do minulosti alebo budúcnosti. Málokedy naozaj preciťujeme a užívame si prítomný okamih so všetkými jeho zvukmi, farbami a vôňami. Pritom všetky pocity viny a sklamania cítime, ak nám myseľ ovládne minulosť a všetky strachy a neistoty pramenia z toho, že sa naša myseľ nachádza v budúcnosti. Ak sa dokážeme zbaviť týchto zbytočných a neskutočných predstáv, ostane nám veľa priestoru na úplné prežívanie prítomného okamihu.

Čo je zimný zážitkový kurz?

Kurz je príležitosťou opustiť zabehnuté koľaje vo svojom živote a stráviť niekoľko dní v panenskej zimnej prírode. Budete mať možnosť nechať prírodu vstúpiť do seba. Je to čas, keď si môžete dovoliť by sami so sebou, sami sebou. Pre niekoho je to čas hľadania. Čoho? O tom rozhodnete vy sami. Kurz má svoju tému naznačujúcu cestu, ktorú vám chceme ukázať. Ako to nakoniec bude, o tom rozhodnete vy – svojou otvorenosťou k podnetom okolo seba, odvahou vykročiť do neznámeho. Kurz je tu na to, aby sme vytvorili netradičné, no stále bezpečné podmienky pre osobnostný rast účastníkov.

Okrem toho vám chceme priblížiť zimu. Zimu ako ročné obdobie, zimu ako pocit na tvári, zimu ako čarovný čas, ktorý nevieme doceniť v umelom svetle neónových kancelárií a v teple prekúrených bytov. Zima je pre nás inšpirácia, mocná priateľka, drsná sloboda. Nevieme, čím bude pre vás, vieme však, ako pôsobí na ľudí, ktorí jej vyšli v ústrety. Možno s obavami a strachom, ale predsa. Dni budeme tráviť spoločne, pochodom naprieč pohorím Čergov. To je veľká zmena oproti minulým rokom, kde sme ako základňu často využívali nejakú chatu. Časť kurzu budeme aj na jednom mieste – v tábore. Veľmi pravdepodobne pri teplotách pod nulou. Vaše telo, aj keď na zimu nezvyknuté, sa bude prekvapivo rýchlo adaptovať a po krátkom čase už nebudete brať zimu ako hrozbu, ale ako možnosť. Neminie nás rúbanie dreva, udržiavanie ohňa, umývanie sa v snehu. Spať budeme stále vonku v stanoch, jesť len to, čo si sami donesieme.

Členovia organizačného tímu sú skúsení inštruktori zážitkových akcií pre dospelých. Ich cieľom je poskladať program tak, aby maximálne rozvíjal účastníkov kurzu. Zároveň sa budú starať o ich bezpečnosť a fyzickú a duševnú pohodu.

A čo nie je zimný zážitkový kurz?

Zimný kurz nie je survival. V žiadnom prípade sa nejedná o tréning prežitia, fyzických schopností, odolnosti a podobne. Nie je to ani športová udalosť, ktorej cieľom je súťažiť, dostať sa za hranice vlastnej výkonosti, vyhrať, či iným spôsobom deklarovať svoje schopnosti. Šport a prežitie môžu byť však použité ako prostriedok pre dosiahnutie vyšších cieľov. Nejedná sa ani o psychologický výcvik, či terapiu. Nechceme a nebudeme zasahovať do oblastí, ktoré si vyžadujú odbornú pomoc. Takisto vás nebudeme nič učiť (okrem praktických vecí ohľadom zimy). To čo si z kurzu odnesiete je čisto váš osobný proces, ktorý môžete sami kedykoľvek ovplyvniť. Ak od kurzu očakávate ktorúkoľvek z vyššie uvedených funkcií, tak sa na kurz neprihlasujte. Ušetríte si tým možné rozčarovanie. Ak je však pre vás dôležité vlastné JA, ktorému chcete dopriať opäť o kúsok podrásť, vítame vás medzi nami.

Aká je cena kurzu?

Cena kurzu závisí od termínu podania prihlášky a zaplatenia uvedenej čiastky.

  • Do 31.12.2014                                    56 €
  • Od 1.1. do 15.1.2015                          67 €
  • Od 16.1. do 3.2.2015                          78 €

V cene sú zahrnuté organizačné náklady kurzu. Dopravu a stravu si hradia účastníci sami. 

Doprava

Doprava na miesto konania kurzu je individuálna. Po prihlásení na kurz vás budeme informovať o presnom mieste konania kurzu a možnostiach dopravy.

O našom tíme

Pri realizácii zimného zážitkového kurzu sa spolu stretávame po tretíkrát. Zimná príroda nám učarovala, preto sa nej stále vraciame. Najmä vo svojom voľnom čase. Myslíme si, že zima je inšpiratívna, má ohromnú silu a čaro. A je nám cťou ju spolu s vami objavovať.

Dano Pokorný – každý rok nedočkavo čaká na prvé vločky a následne si ich užíva v meste, na kopcoch, za golierom, v nočných záhraboch, v topánkach, na skialpoch šlapúc hore aj frčiac dole, v zmzline, lezúc Tatranskými žlabmi a stenami či zasnene hľadiac z okna chaty… Mimovoľne vyštudoval fyziku ale profesne zabŕdol do rôznych oblastí. Od mapovača čiernych skládok, inštruktora lyžovania, manažéra európskych projektov celoživotného vzdelávania, skialpinistického vodcu, terénneho pracovníka s ľuďmi s mentálnym postihnutím, až po učiteľa fyziky a matematiky, ktorým je súčasne. Úspešne absolvoval akreditovaný Zimný inštruktorský kurz a má licenciu inštruktora zimných programov. Jeho srdcovkou je skialp a freeride v slovenských horách.  

Vlado Randa –  v zime sa rád vydáva do panenskej prírody v rodnej Malej Fatre. Pracuje v Prelese, kde sa stará o lanový park, tábory a kurzy. Najviac obdivuje pokoru a jednoduchosť, ktorú zima symbolizuje. Profesne sa zaujíma o verejné priestory a spôsoby ako zapájať občanov do ich rozvoja a tiež ako obmedzovať množstvo reklám v uliciach. Vyštudovaný matfyzák, podivným rozmarom osudu však má vážnu poruchu – nemôže byť dlho zavretý v miestnosti, tak pravidelne uteká do prírody. Otužilecký spolok Tuhý korienok, ktorý na výške založil bude mať svoju odnož aj na zimnom kurze.

Marián Magdolen  – – zima nikdy nebola pre neho najobľúbenejšie obdobie, ale postupne sa s ňou naučil kamarátiť. Zimné hory, vŕzganie snehu, opustené chodníky a ticho spiacej prírody ho za pomoci kamarátov priviedli k účasti na minuloročnom zimnom kurze. Inak lezec, diaľkoplaz a aktívny človek, ktorý rád vyskúša čokoľvek nové.

 

Pavol Feranec – so zimou a nepohodou stále bojuje v štýle “klin sa predsa klinom vyráža”. Občas ho môžete stretnúť na bratislavskom Draždiaku praktizovat zimné kúpanie. Vyštudovaný Energetik, ktorý sa ale venuje skladničine po celej Európe. Z usedavého zamestnania občas uteká na treky do Himalájí, či sa len tak schladiť v zime do hôr Československa. Popri tom behá polmaratóny, zúčastňuje sa Crossfit tréningov a občas zápasí s lezeckou stenou.

Prihlasovanie na kurz

Na kurz sa prihlásite vyplnením online formulára v systéme Google Docs na tomto linku. Prihlasovanie na kurz končí, keď kurzovné uhradí pätnásty účastník kurzu. Ďalej Vás prosíme o zaplatenie účastníckeho poplatku na bankový účet občianskeho združenia Preles:

  • Číslo účtu: 2620865581/1100
  • IBAN: SK83 1100 0000 0026 2086 5581
  • SWIFT/BIC: TATRSKBX

Výška účastníckeho poplatku je závislá od dátumu, v ktorom sa na kurz prihlasujete. Preto si prosím pozorne prečítajte odsek Aká je cena kurzu? v hornej časti informačného listu. Peniaze musia byť na náš účet prevedené do posledného dňa daného termínu.

Ďalšie info získate na e-mailovej adrese vladimir.randa[at]gmail.com a na našej stránke na FaceBooku.

Čriepky spred roka | Výber fotiek z minulého roka nájdete tu.

„Veľká vďaka za to, že ste mali vôbec chuť sa do niečoho takéhoto pustiť. Vymysleli ste to skvelo, váš prístup k svetu/životu/zime je inšpiratívny. Všetko sa v živote vracia ako bumerang, tak sa tešte na veľkú dávku ochoty, dobra, výziev, hrejivého pocitu pri srdci a mokra v topánkach:)“
„Z kurzu som sa pravdupovediac vôbec nechcela vrátiť späť do reality. Bolo mi tam veľmi dobre a rýchlo som si zvykla na zimu, prostredie a skvelých ľudí. Život po ubieha veľmi rýchlo, tam pre mňa zastal čas.. no cítim sa o niečo bohatšia 🙂 veselšia a hreje ma na duši dobrý pocit.“
„Odniesla som si toho veľa. V živote si musím viac veriť. Tiež chcem popracovať na svojej pevnej vôli a zapretí sa. Nebudem sa báť hľadať nové výzvy a prekonávať ich, teraz už viem, že na to mám. Voľný čas budem využívať v prospech seba. Starať sa o seba a svoje zdravie viac ako doteraz. Tiež vnímam za dôležité naučiť sa byť a vychádzať si sama so sebou.“

 

„Za seba môžem len poďakovať za príjemne a akčne strávených pár dní so šikovnými ľuďmi. Poznanie, že aj keď teplomer ukáže niečo pod nulou, dá sa v pohode fungovať v snehu aj cez 24 hodín :). Vlastne v zime, nie je zima, keď má človek čo robiť.“
„Návrat rovno do našej slovenskej metropoly plnej meškajúcich busov bol trochu šok, ale to tak asi pri prechode z prírody do mesta býva. Okrem niekoľkodňovej bolesti chrbta a pliec (ten prekliaty batoh bol každým krokom ťažší), som si odniesla chuť pokračovať v otužovaní, opäť našla niekde zatúlanú pevnú vôľu a chuť skúšať veci nepoznané.“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *